Ще успее ли Австралия да забрани достъпа на деца до социалните медии

Ще успее ли Австралия да забрани достъпа на деца до социалните медии Снимка: roselandtherapy.com

Наблюдатели казват, че все повече детски сблъсъци, възникнали в училище, продължават с онлайн заплахи и чатове, призоваващи за организирано насилие

Австралийският законопроект, който иска да забрани на деца до 16 години да ползват социалните медии, е внесен днес в долната камара на Австралийския парламент. Но докато много родители аплодираха този ход, някои експерти се съмняват дали трябва, и дори дали може на децата да бъде забранен достъпът до социалните платформи, предвид вероятните неблагоприятни ефекти.

Австралийският законопроект иска да защити децата от вреди, като им забрани да ползват платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram. „Това е глобален проблем и ние искаме младите австралийци да имат детство. Искаме родителите да имат спокойствие“, каза днес пред медиите премиерът Антъни Албанезе, споменавайки и пристрастяващия характер на социалните мрежи, които поглъщат времето на децата.

Новото законодателство предоставя "рамка" за забраната, докато австралийският национален интернет регулатор eSafety ще реши как да приложи и наложи правилата. Очаква се те да влязат в сила най-малко 12 месеца след приемането на закона. Много подробности за клаузите му не са известни, но се знае, че забраната ще важи за всички деца под 16 години без изключения, дори при съгласието на родителите.

Ако не се съобразят, технологичните компании ще бъдат изправени пред санкции до $ 32,5 милиона, но ще има изключения за платформи, които предоставят „услуги с нисък риск“, подходящи за деца. Критерии за това определение все още няма. Няма да бъдат забранени услугите за съобщения и сайтовете за електрони игри, достъпни без акаунт, като напр. YouTube. Това вече предизвика въпроси за формулировката какво точно се счита за социална медийна платформа.

Представители на технологични компании като Meta, Snapchat и X в Австралия, отхвърлиха забраната, наричайки я „отговор от 20-ти век на предизвикателствата на 21-ви век“. Експерти се опасяват също, че законът може да тласне децата към „опасни, нерегулирани части на интернет“.

Австралийското правителство е наясно, че се заема с огромна задача, особено предвид факта, че „технологичните промени винаги ще изпреварват политиката“. Основният аргумент в полза на законопроекта обаче е установената причинно-следствена връзка между социалните медии и влошаващото се психично здраве на децата.

Над 100 австралийски учени разкритикуваха забраната като „твърде груб инструмент“, противоречащ на съветите на ООН, които призовават правителствата да осигурят„безопасен достъп“ на младите хора до цифровата среда. В опити да направи това, от 2022 г. насам австралийското правителство е похарчило над $ 380 милиона, за да разработи безплатни „инструменти за дигитална грамотност“. Изследванията обаче показват, че уроците не са популярни сред тийнейджърите. 

Австралия не е първата страна, която се опитва да ограничи достъпа на младите хора до определени уебсайтове или онлайн платформи. През 2011 г. Южна Корея прие своя „закон за спиране“, който не позволява на деца под 16 години да играят интернет игри между 22:30 и 6:00 часа, но правилата срещнаха обратна реакция и по-късно бяха отменени с аргумента „да се зачитат правата на младежите”.

Съвсем наскоро Франция въведе законодателство, изискващо социалните медийни платформи да блокират достъпа на деца под 15 години без съгласието на родителите. Изследванията показват, че почти половината от потребителите успяват да заобиколят забраната.

В американския щат Юта съдия блокира подобен законопроект, като го обяви за противоконституционен

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: